Popularność sushi w Polsce

diner-1313493_1280W naszym kraju w coraz większej ilości miast, nawet w tych mniejszych można zauważyć coraz więcej restauracji i barów oferujących swoim klientom sushi. Nie zawsze są to dania najwyższej jakości, a większość właścicieli tych miejsc, wybiera tę kuchnię ze względu na duże zainteresowanie społecznością. Nie zdają sobie jednak sprawy, że sushi trzeba umieć przyrządzić i nie jest to wcale taka prosta sprawa.
Ceny sushi w Polsce
Coraz więcej Japończyków zabiera głos w tej sprawie, bowiem twierdzą oni, że polskie sushi jest zdecydowanie za drogie. W porównaniu z Polską, gdzie zestaw sushi kosztuje najmniej około 20zł, a Japonii są co kwoty rzędu 5zł. Jest to jednak ogromna różnica cenowa. Japończycy, którzy jedli sushi w Polsce znają jednak przyczynę takiej sytuacji. Chodzi przede wszystkim o to w jaki sposób sushi bary w Polsce są urządzane. Często są to właśnie miejsca pełne przepychu, dekoracji i elegancji. Sushi traktowane jest tutaj jak ogromna celebracja. W Japonii jednak uważa się to danie jako szybka przekąskę, a sushi bary to często miejsca minimalistyczne, wręcz obskurne, w których nie ma nawet przyjemnego zapachu. Japończycy zaglądają tam tylko po to, by szybko coś zjeść lub zabrać sushi na wynos do domu. Ceremonia przyrządzania i jedzenia sushi w Japonii bardzo szybko gaśnie, ze względu na globalizację i postępujący napływ zachodnich restauracji również do kraju Kwitnącej Wiśni.
Wystrój wnętrz restauracji
Japończyków dziwią przede wszystkim restauracje w których wokół baru pływają łódeczki podające czekającym na swoje danie gościom sushi. Twierdzą, że Japonii nigdy się z czymś takim nie spotkali. Okazuje się więc, że kultura zachodnia podniosła rangę sushi do bardzo wysokiego poziomu, starając się uznać je za wykwintne i niespotykane danie, na które stać tylko bogatych obywateli kraju. Coś w tym jednak jest, ponieważ w restauracjach tego typu rzadko można spotkać przeciętne osoby, a raczej biznesmanów, fashionistki i osoby pracujące w słynnych korporacjach. W Japonii sushi skierowane jest do każdego, bez względu na status społeczny. Wszystko przede wszystkim ze względu na niską cenę.