Gdzie kupować składniki na sushi?

sushi-1274106_1280Zanim zaczniemy robić sushi, musimy mieć wszystkie potrzebne składniki, pozwolą one nam stworzyć wyjątkową, japońską potrawę, o niezwykłym smaku, a jednocześnie tak świetną dla naszego zdrowia, bo bogatą w witaminy, kwasy OMEGA-3 i wiele innych cennych składników.
Czego potrzebujemy do zwrócenia sushi?
Przede wszystkim owoce morza oraz ryby i chociaż niektórzy chcieliby tego uniknąć, bo surowa ryba nie zawsze brzmi dobrze, nie ma sushi bez krewetek, łososia, czy tuńczyka, a także wielu innych rodzajów ryb, które nie zawsze są dostępne na polskim rynku. Często, jako zamiennik surowych ryb stosuje się te wędzone lub też grillowane. Z bardziej abstrakcyjnych składników do sushi możemy wyróżnić paluszki surimi, czy przegrzebki. Sushi nie opiera się jednak tylko na rybach, ryżu i algach, ważne są tez wszelkie warzywa, czasem nawet owoce. Najbardziej popularne dodatki do sushi to oczywiście ogórek, po japońsku kyuri, japońska rzepa – daikon, grzybki shitake, czy awokado, a także kanpyo. Możemy też przygotować omlet, a krewetki usmażyć w japońskiej tempurze. Inne składniki, bez których nie ma sushi to sezam biały i czarny, ikra, do tego algi nori, oczywiście sushi, jako dodatek marynowany imbir oraz wasabi i sos sojowy. Do zaprawy, którą dodaje się do ryżu potrzebujemy octu ryżowego, cukru i soli. Przydadzą się też pałeczki. Jeśli lubimy eksperymentować, możemy wykonać sushi z innymi dodatkami, różnymi owocami, czy szynką.
Produkty do sushi, a więc większość ryb i warzyw znajdziemy w każdym sklepie, ale te bardziej wyszukany musimy zamówić przez internet lub też udać się do sklepu ze składnikami do kuchni azjatyckiej, tam na pewno znajdziemy wszystkie przydane produkty do wykonania sushi, oczywiście pomijając warzywa, czy ryby, chodzi raczej o suche składniki. Niestety bardzo często sklepy stacjonarne oferują bardzo wysokie ceny w porównaniu do tych, jakie znajdziemy w sklepach internetowych, dlatego też wiele osób zamawia produkty przez internet, zwłaszcza, że na pewnych portalach oferowane są typowo japońskie produkty, sprowadzane do polski, odznaczające się wysoką jakością.
Bardzo często różnego rodzaju sklepy, supermarkety i dyskonty robią promocję na produkty azjatyckie, oferują szeroką gamę różnych ciekawych produktów również do zrobienia sushi, w czasie takich promocji można znaleźć produkty w naprawdę atrakcyjnych cenach, po które warto sięgnąć, ale takie promocje zdarzają się tylko kilka razy w roku i jeśli lubimy sushi, albo jednorazowo zakupimy zapas różnych produktów albo musimy szukać alternatyw. Oczywiście w chili obecnej wszystkie delikatesy i większe sklepy mają produkty do kuchni orientalnej, ale niestety ceny tych produktów często nas zniechęcają, wracamy wiec do punktu wyjścia, czyli Internetu. Jeśli chodzi o internet warto zwrócić uwagę na wszystkie popularne portale aukcyjne, ale też sklepy internetowe nastawione na sprzedaż produktów azjatyckich. Przy okazji zakupów typowo pod sushi, możemy też znaleźć inne ciekawe składniki do kuchni orientalnej, którą warto wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu.
Poruszając kwestie kupowania produktów do zrobienia sushi, warto skupić się na jednej dość istotnej kwestii, która dotyczy kupowania pojedynczych produktów, gotowych mieszanek i całych zestawów. Zestawy sushi to ciekawa opcja, zwłaszcza dla osób początkujących bez doświadczenia w robieniu sushi, aczkolwiek bywają one stosunkowo drogie w porównaniu do pojedynczych produktów, jakie znajdziemy w sklepach internetowych, a jeśli szukamy oszczędności, nie ma sensu przepłacać za zestaw. Jeśli chodzi o mieszanki, ogranicza się to tylko do zaprawy, którą dodaje się do ryżu, a która jest naprawdę prosta w wykonaniu i naprawdę nie opłaca się kupować gotowej.
Jakość to ważny aspekt przy zakupach do sushi, zwłaszcza, gdy robimy rolki z surową rybą, musi być świeża, nie może być mrożona, dlatego ważne będzie znalezienie dostawcy, który zapewni nas, że produkt jest bezpieczny, świeży, sprawdzony. Niestety nie zawsze znajdziemy wszystkie rodzaje ryb, zwłaszcza węgorza, ale w dobrych sklepach rybnych można zamówić nawet takie produkty, których nie ma w stałej sprzedaży.
Ważnym składnikiem przy robieniu rolek sushi jest tempura, czyli rodzaj japońskiej panierki, w której najczęściej obsmaża się krewetki i dodanej do naszych pysznych rolek. Dobra tempura to skarb, wiele osób latami szuka odpowiedniej mieszanki, często wykonuje ją samodzielnie, warto szukać, bo jest naprawdę wiele dobrych, gotowych mieszanek, które po usmażeniu będą podkreślały smak krewetki. Musimy też pamiętać, aby wybierać dobry sos sojowy, najtańszy może okazać się zbyt mało intensywny, najlepiej szukać takich, które są przede wszystkim stworzone do jedzenia sushi, a nie gotowania potraw. Ważna jest też herbata, dobra, oczywiście zielona to doskonały dodatek. Nie zapominajmy też o macie, pałeczkach, czy talerzykach do sushi, takie jedzenie musi mieć dobrą oprawę.